Misli na groblju heroja u Južnom Tirolu Bruneck, Waldfriedhof

Grob kk pješaka Ibrahima Husića
Grob kk pješaka Ibrahima Husića

To je groblje na vrhu planine, Kühbergl u Brunecku (Brunico), u južnotirolskom Pustertalu, koje se na talijanskom naziva "Val Pusteria". Uske serpentine vode uz planinu kroz osamljenu šumu s mnogo ptičjih poziva, sve dok ne stanete ispred nje - ispred ulaza u mirno mjesto za odmor. Na dnu ceste, ispred prvih stepenica do šumske staze, drvena ploča upozorava: „Planinari ulaze i pozdravljaju mrtve heroje koji se ovdje odmaraju nakon što su izvršili svoju dužnost.“ Ovdje se odmaraju kršćani, muslimani i muslimani stotinjak godina i "nakon što su ispunili svoje dužnosti" židovski vojnici koji su se nekada borili za kajzera u Beču i njegovo moćno carstvo tijekom Prvog svjetskog rata, 1914.-1918. Ali nema nadgrobnih spomenika, nema stela na kojima ponekad sjedi ožalošćeni mramorni anđeo ili koji je ukrašen turbanom uklesanim u kamenu,a također nema "Mazewota" s blagoslovnim rukama Kohanima, jer su svi jednaki na ovom herojskom groblju - barem sada, ovdje u smrti.

Dakle, na grobovima kršćana nalaze se jednostavni križevi od neoguljene jelove drva, a na 25 grobova Židova i muslimana jednostavne ravne stele koje su također izrađene od drveta jele. Siva, smolasta kora šumskog drveća, koje je posječeno u spomen na ove ratne žrtve, nakon što je smrt prethodno oborila same vojnike, i dalje se drži križeva. Rat je promijenio Europu prije 100 godina i u koji je zadnji put bilo uključeno 40 država - žrtvovano je 17 milijuna vojnika.

U Brunecku, koji je u to vrijeme pripadao Austriji, između 1914. i 1918. bilo je nekoliko vojnih bolnica u kojima su liječeni ranjenici, pripadnici austrougarskih vojski i ratni zarobljenici. Mnogi su umrli od ozljeda, a zatim su pokopani u pojedinačne ili kolektivne grobnice na groblju heroja. Ukupno je bilo 546 austrougarskih vojnih osoba i 123 ruska, srpska, talijanska i rumunjska ratna zarobljenika.

Ali bilo je i Rumunja iz Transilvanije, Banata, Maramureša i Bukovine koji su se borili u austro-ugarskoj vojsci. A bilo je i austrijskih vojnika s talijanskim imenima koji su dolazili iz tadašnjeg Welschsüdtirola, današnjeg Trentina. U zajedničkoj grobnici u kojoj počiva osam kk vojnika mogu se pročitati prezimena poginulih: Lalak, Nysztor, Ruzicka, Reschrater, Metztes, Szabo. Imena i neka prezimena bila su, kako je to obično bilo u to vrijeme, germanizirana ili mađarizirana. I onda shvatite: pored Austrijanca nalaze se Mađar, Rumunj, Čeh, Hrvat i Rusin, bivši vojnici iz zemalja i provincija koje su nekada pripadale velikoj, zajedničkoj domovini. Nekoliko koraka dalje nalazi se još jedan zajednički grob s ostalim carskim i kraljevskim pješacima.Zvali su se Ehrenburger, Szebu, Lekić, Klarritsch, Dregus, Popa (s imenom Elias, to znači Ilie), Ferenzi, Maiser, Valentin (s imenom Mario), Seledo, Gentek, Galls ...

Nedaleko od toga nalazi se vjerojatno najmanje židovsko groblje u Europi, ali s vlastitim ulazom, tik do muslimanskog, i tako na rubu velikog kršćanskog groblja. Muslimani i Židovi koji su nekoć nosili iste uniforme kao carski i kk vojnici, ovdje u neposrednoj blizini. Možete pročitati njihova imena. Postoje muslimani koji su se zvali Achmed ili Ibrahim, a postoje Židovi koji su se zvali Julius ili Emerich, jer su njemački Židovi uglavnom imali i njemačka imena. Ali samo dva desetljeća kasnije te su žrtve već bile zaboravljene, a obitelji židovskih vojnika koji leže ovdje i na grobljima drugih heroja ostavili su ovaj svijet bez nadgrobnog spomenika ili Mazeve da ih podsjete na njih danas.

Ako pročitate priču, možete vidjeti da je od oko 300 000 židovskih vojnika u Austro-Ugarskoj vojsci više od 30 000 umrlo u "polju časti". Kad se tijekom Prvog svjetskog rata u više navrata tvrdilo da su Židovi "kukavice" i "lijenčari" i da bi htjeli izbjeći služenje vojnog roka, ukaz pruskog ratnog ministra Adolfa Wild von Hohenborna objavljen je 11. listopada 1916. godine. Cilj je bio odrediti udio židovskih vojnika u njemačkoj vojsci - i onih koji su bili na dužnosti i onih koji su već pali na fronti. Nakon što konačni rezultati nisu bili u interesu utjecajnih desničarskih konzervativnih udruga, stranaka i medija, držani su u tajnosti do kraja rata.

Tek 1922. napokon je otkriveno da je sa po 17,3 posto onoliko njemačkih Židova koliko nejevreja bilo pozivano u vojnu službu, iako bi samo 15,6 posto Židova moralo sudjelovati u ratu dob ili zanimanje. Stoga su opredjeljenje njemačkih Židova bile veće od onih koji nisu Židovi. Od gotovo 100 000 židovsko-njemačkih vojnika, 77 posto se borilo na frontu, 30 000 je odlikovano nekim od najviših nagrada, a 12 000 židovskih vojnika umrlo je kao heroj. Ali danas su to samo brojevi kojih se možete sjetiti ili koje opet zaboravite. Jer ne vidite patnju koja se krije iza takvih brojeva. Ovo "mjesto odmora" na Kühberglu kod Brunecka u jednom trenutku neće biti "očišćeno", kao što je to ponekad slučaj.kako bi se „posudili i zauzeli“ pojedinačni grobovi ili grobna polja „nakon isteka odmora“. Jer ovo je herojsko groblje, a ti vojnici iz multietničke Austro-Ugarske monarhije - kršćani, muslimani, Židovi - vjerojatno nikada neće imati istu "sudbinu" post mortem kao mrtvi na brojnim drugim grobljima - mjestima koja su bila prije i nakon Drugog oskvrnjenog, uništenog, izvlaštenog ili jednostavno poravnatog, a zatim nadograđenog.izvlašteno ili jednostavno poravnato, a zatim nadograđeno.izvlastiti ili jednostavno izravnati, a zatim nadograditi.

Ovo će groblje i dalje stajati u šumi na Kühberglu, kao mirno sjećanje i kao tiho spomen obilježje u spomen na Prvi svjetski rat 1914. - 1918., nego što je to bilo među mnogim narodima ogromne Austro-Ugarske i carsko-kraljevsko Povremeno nije bilo razlika između Habsburškog Carstva - barem ne u herojskoj smrti za domovinu koja je od njih prirodno tražila najviše žrtve. To je mirno mjesto sjećanja. Međutim, danas bi to također trebalo biti mjesto za razmišljanje - blizu trenutnih događaja.

Bruneck (Brunico) Italija Waldfriedhof Bruneck Bruneck (Brunico) Italija

Već nakon prvih teških gorskih borbi na dolomitskoj fronti u lipnju 1915. godine, u Bruneck su stigle prve teško ozlijeđene osobe. Borbe na Col di Lani brzo su nanijele stotine žrtava. Col di Lana je planina u Dolomitima istočno od Livinallongo del Col di Lana na sjeverozapadu provincije Belluno. Za vrijeme rata planina se nalazila u blizini talijansko-austrijske granice i na njezinim vrhovima vodile su se žestoke borbe. 17. travnja 1916. godine velik dio vrha miniran je s 5 tona dinamita, što je uzrokovalo gubitak približno 120 austrougarskih vojnika. Nadimak planine je Col di Sangue, ili Krvava planina. Krateri, rovovi i spomen obilježja na planini podsjećaju nas i danas na ovo razdoblje.

 

 

Ranjeni iz mnogih bitaka na Col di Lani tada su završili u bolnicama grada Bruneck (talijanski: Brunico). Brunico je danas grad u sjevernotalijanskoj autonomnoj pokrajini Bolzano-Južni Tirol, prije rata ovo je bilo austrijsko područje. Povijest Južnog Tirola u sastavu Italije započela je tek 1919. Te je godine područje južno od prijevoja Brenner odvojeno od austrijskog Tirola i dodijeljeno Italiji.

 

 

Mnogi ranjeni u Brunecku nisu preživjeli rane i trebalo je naći odgovarajuće mjesto za sahranjivanje sve većeg broja preminulih vojnika. Zapovjednik postrojbi u Col di Lana - Pustertal (Pusterdal), general der Infanterie Gangaraju, primio je od gradonačelnika Brunecka Josefa Schiffereggera komad zemlje na obližnjem nasipu od ariša Kühbergls, kako bi stvorio vojno groblje. . Plan za groblje izradio je arhitekt potpukovnik inženjer A. Bechtold iz Bregenza, ali potpukovnik inženjer Herbeck taj je posao preuzeo i dao izvršiti. Svečano otvaranje novog vojnog groblja, koje je tada imalo 46 grobova, dogodilo se 4. srpnja 1915. Mnogi su građani Brunecka tada sudjelovali u dirljivoj ceremoniji. Gotovo svakodnevno iskopavali su se novi grobovi za brojne žrtve rata. Do Dana svih svetih iste godine ovdje je već bilo pokopano stotinu vojnika. Tijekom prvog obilježavanja Dana Svih svetih 1915. godine, puno vojnika i civila sudjelovalo je u bogoslužju na ovom šumskom groblju. U mraku šume i uz svjetlost stotina malih svijeća na grobovima, raspoloženje je bilo vrlo dirljivo.

 

Mala drvena kapela sagrađena je nasuprot uršulinske crkve u Brunecku, odakle su preminuli ratnici ispraćeni na svoje posljednje počivalište uz vojne počasti i zvukove glazbene kapelice. Do kraja studenoga 1918. ovdje je na Kühbergls bilo 719 grobnica s jednim čovjekom, a u 15 masovnih grobnica 669 austrougarskih vojnika, 45 njemačkih rajha iz njemačkog alpskog korpusa, 7 Rumunja, 13 Srba, 77 talijanskih ratnih zarobljenika i 103 ruska Zarobljenici. Ovisno o vjeri mrtvih, grobovi su dobili katolički križ, židovsku Davidovu zvijezdu, polumjesec za muslimane ili križ s dvostrukim snopom za ruske pravoslavne žrtve.

Dok je rat bjesnio na fronti, u Waldfriedhofu je vladao mir. Prijatelj i neprijatelj pokopani su jedan do drugog. Talijanski zatvorenici sada su ležali u miru uz svoje austrougarske neprijatelje. Nije napravljena razlika ni između mnogih religija. Neki su posjetitelji i danas zapanjeni promišljenošću i tolerancijom koja se ovdje koristila u to vrijeme.

 

Izuzev malog broja križeva od kovanog željeza, svi grobni križevi, pa čak i vrata groblja, bili su umjetnički izrađeni od drveta. Križeve i pomalo neobičnog izgleda i drvene konstrukcije na grobovima i samom groblju izradili su tijekom rata ruski i srpski ratni zarobljenici. Izgradnju i održavanje smrtnog mjesta obavljali su isti zatvorenici, ali pod nadzorom austrougarskih trupa. Zatvorenici u to nisu mogli uložiti samo svoje tehničke vještine, već su se i tradicije njihove domovine odražavale u njihovom radu. Duboka vjera ovih ljudi, koji su uglavnom pripadali pravoslavnoj crkvi, pomogla je oblikovanju ovog vojnog groblja. Uz kapelu u parku Tschurtschenthaler, u blizini uršulinske crkve, koja je služila za posvetu pokojnika, na samom groblju 1915. godine izgrađena je i skromna drvena kapela.

 

 

U studenom 1918. Tirol, a samim tim i Bruneck, zatečeni su u kaosu svršetka rata. Tisuće vojnika i ratnih zarobljenika koji su se vraćali kućama prošli su dolinom. Mnogi od njih umrli su uslijed poteškoća i gladi. Ovo je također bila sudbina mnogih ranjenika koji su posljednjih dana rata dovedeni u Bruneckovu vojnu bolnicu. Nakon rata (na talijanskoj bojišnici završio je 4. studenoga 1918.) situacija je postala još zbunjujuća i briga o muškarcima, a posebno ranjenima je propala. Masovne grobnice sagrađene na kraju rata svjedoče o ovoj strašnoj situaciji.

 

Nakon rata na vojno groblje napokon je stigao mir. Građani Brunecka osjećali su se odgovornima za gaj smrti i brinuli su se o mnogim grobovima. 1919. u Brunecku je osnovan ženski odbor (Frauenkomitee Waldfriedhof), koji je bio posvećen poslovima Waldfriedhofa. Žene su s radošću i poniznošću krenule u posao. Djelo koje se i danas izvodi s istom predanošću i uvjerenjem. Zasluga ovog ženskog odbora bilo je to što je groblje preživjelo zub vremena. Zahvaljujući brojnim dobrovoljnim donacijama iz cijele zemlje, unatoč činjenici da su ljudi nakon rata imali mnogo drugih briga, Waldfriedhof je ostao mirno spomen obilježje.

 

 

Nakon dolaska fašista na vlast, regija i groblje imali su teška vremena. Vrhunac tihog otpora Mussolinijevom režimu bila je proslava na groblju Dana svih svetih 1938. Unatoč izričitoj zabrani pjevanja njemačkih pjesama, tada je, baš kao i po tajnoj naredbi, "Lied des Guten Kameraden" zvučalo od tisuće grla! Nekoliko dana kasnije mnogi su mladići uhićeni u Brunecku i bačeni u zatvor. Optuženi su da su pjevali njemački i zabranjivali "Lied des Guten Kameraden".

 

Tijekom Drugog svjetskog rata drugi su mrtvi smješteni u prazne grobove repatriranih talijanskih i njemačkih mrtvaca. Dvadeset vojnika koji su umrli tijekom Drugog svjetskog rata u Brunicu i okolici pokopani su u tihoj šumi. Bilo je devetnaest Nijemaca i jedan talijanski časnik. 1960. godine u Waldfriedhofu su posljednji put pokopane vojne žrtve. Bila su to četvorica muškaraca iz Južnog Tirola koji su poginuli u borbama u Monte Cassinu 1944. godine i prebačeni ovamo nakon rata. Ovoj posljednjoj ceremoniji pokopa prisustvovale su stotine branitelja i povratnika. Proslavu je obilježilo dostojanstvo i poštovanje i hvala na miru.

 

Danas je ovo šumsko groblje tihi spomen. Zahvaljujući vrijednim članovima ženskog odbora i ostalim volonterima, ono ostaje mjesto odmora i razmišljanja. Prije 100 godina ovdje je pokopan i Josef Andorfer.

 

Flag Counter